• Aktualności
  • PołoĹźenie
  • Historia
  • Galeria
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dytmarowie

    Po raz pierwszy kościół wzmiankowany był w 1331 r. jako filia parafii prudnickiej. W 1404 r. Dytmarów, Skrzypiec i Krzyżkowice uzyskały własnego proboszcza. Świątynia z biegiem lat zmieniała swój wygląd. Tragicznym w skutkach wydarzeniem dla parafii był pożar z 7 lipca 1857 r., w wyniku którego gotycko-renesansowa budowla (podobnie jak cała wieś Dytmarów) spłonęła. Po odbudowie zakończonej w 1864 r. kościół uzyskał kształt znany do czasów obecnych. Do ocalałej kościelnej wieży z 1600 r. dobudowano neogotycki korpus.

    Murowany korpus i częściowo kamienna wieża są otynkowane i otoczone szkarpami (przyporami wzmacniającymi ściany i odciążającymi sklepienie). Przypory zwieńczone są sterczynami, czyli elementami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla gotyku i neogotyku.

    Renesansowa wieża kościelna, u podstawy kwadratowa w połowie wysokości przechodząca w ośmiokąt, posiada w górnej kondygnacji kluczowe okienka strzelnicze. Natomiast w środkowej części tego najwyższego elementu świątyni umieszczono figurę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Szczyt wieży stanowi murowany hełm u podstawy zdobiony attyką w „jaskółczy ogon”. Swoim kształtem wieża przypomina prudnicką Wieżę Bramy Dolnej – pozostałość po murach obronnych znajdującą się przy ul. Batorego w Prudniku.

    Wnętrze kościoła przedstawia się bardzo okazale. Ołtarz główny stanowi kunszt rzemiosła snycersko-ślusarskiego. Jest trójosiowy, strzelisty i częściowo pozłacany. W czterech wnękach ołtarza znajdują się wizerunki świętych. Po bokach umieszczono figury św. Apostołów Piotra i Pawła, powyżej tabernakulum widnieje krzyż. Nad wszystkim góruje postać św. Katarzyny. Pięknemu ołtarzowi towarzyszą dwa witraże. Jeden z nich przedstawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, drugi zawiera wizerunek św. Jadwigi Śląskiej i św. Józefa.
    Pod koniec lat 80-tych XX wieku wnętrze świątyni zostało gruntownie wyremontowane. Dokonano zmiany kolorystyki ścian, co nadało kościołowi świetlistości i stworzyło doskonałe tło dla bogato zdobionego wyposażenia zawierającego strzeliste ozdoby w postaci sterczyn. Dzięki misternemu wykonaniu takich elementów jak: ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona, balaski czy konfesjonał kościół w Dytmarowie uważany jest za jeden z najpiękniejszych neogotyckich budowli na Ziemi Prudnickiej.

    Na uwagę zasługuje bardzo stara XVI-wieczna kropielnica – pozostałość po poprzedniej świątyni. Kościół otoczony jest dobrze zachowanym kamiennym murem datowanym na XVI wiek.

    Zobacz galerię zdjęć.

    [Rozmiar: 166820 bajtów
    Fotografie kościoła parafialnego.





    Wszelkie prawa zastrzeĹźone.
    2012-2021
    Projekt i wykonanie: MW - numbat.