• Aktualności
 • PołoĹźenie
 • Historia
 • Galeria
 • Kontakt
 • Archiwum
 • Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dytmarowie

  Po raz pierwszy kościół wzmiankowany był w 1331 r. jako filia parafii prudnickiej. W 1404 r. Dytmarów, Skrzypiec i Krzyżkowice uzyskały własnego proboszcza. Świątynia z biegiem lat zmieniała swój wygląd. Tragicznym w skutkach wydarzeniem dla parafii był pożar z 7 lipca 1857 r., w wyniku którego gotycko-renesansowa budowla (podobnie jak cała wieś Dytmarów) spłonęła. Po odbudowie zakończonej w 1864 r. kościół uzyskał kształt znany do czasów obecnych. Do ocalałej kościelnej wieży z 1600 r. dobudowano neogotycki korpus.

  Murowany korpus i częściowo kamienna wieża są otynkowane i otoczone szkarpami (przyporami wzmacniającymi ściany i odciążającymi sklepienie). Przypory zwieńczone są sterczynami, czyli elementami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla gotyku i neogotyku.

  Renesansowa wieża kościelna, u podstawy kwadratowa w połowie wysokości przechodząca w ośmiokąt, posiada w górnej kondygnacji kluczowe okienka strzelnicze. Natomiast w środkowej części tego najwyższego elementu świątyni umieszczono figurę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Szczyt wieży stanowi murowany hełm u podstawy zdobiony attyką w „jaskółczy ogon”. Swoim kształtem wieża przypomina prudnicką Wieżę Bramy Dolnej – pozostałość po murach obronnych znajdującą się przy ul. Batorego w Prudniku.

  Wnętrze kościoła przedstawia się bardzo okazale. Ołtarz główny stanowi kunszt rzemiosła snycersko-ślusarskiego. Jest trójosiowy, strzelisty i częściowo pozłacany. W czterech wnękach ołtarza znajdują się wizerunki świętych. Po bokach umieszczono figury św. Apostołów Piotra i Pawła, powyżej tabernakulum widnieje krzyż. Nad wszystkim góruje postać św. Katarzyny. Pięknemu ołtarzowi towarzyszą dwa witraże. Jeden z nich przedstawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, drugi zawiera wizerunek św. Jadwigi Śląskiej i św. Józefa.
  Pod koniec lat 80-tych XX wieku wnętrze świątyni zostało gruntownie wyremontowane. Dokonano zmiany kolorystyki ścian, co nadało kościołowi świetlistości i stworzyło doskonałe tło dla bogato zdobionego wyposażenia zawierającego strzeliste ozdoby w postaci sterczyn. Dzięki misternemu wykonaniu takich elementów jak: ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona, balaski czy konfesjonał kościół w Dytmarowie uważany jest za jeden z najpiękniejszych neogotyckich budowli na Ziemi Prudnickiej.

  Na uwagę zasługuje bardzo stara XVI-wieczna kropielnica – pozostałość po poprzedniej świątyni. Kościół otoczony jest dobrze zachowanym kamiennym murem datowanym na XVI wiek.

  Zobacz galerię zdjęć.

  [Rozmiar: 166820 bajtów
  Fotografie kościoła parafialnego.

  Wszelkie prawa zastrzeĹźone.
  2012-2021
  Projekt i wykonanie: MW - numbat.